Wakacje z książką w tle…

 Drodzy Rodzice

„Czytanie jest jak myślenie jak modlitwa jak rozmowa z przyjacielem, jak wyjaśnianie swoich poglądów, jak słuchanie poglądów innych ludzi, jak słuchanie muzyki (tak! tak!), jak przyglądanie się krajobrazowi, jak przechadzka po plaży.”

– Roberto Bolaño /

               Z  radością informuję, że wkrótce na półkach naszej biblioteki szkolnej rozgoszczą się ciekawe książki. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

             Naszej szkole przyznano 15 tysięcy złotych na zakup atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży książek, których wyboru dokonamy w bieżącym roku szkolnym. Każdy uczeń będzie mógł przedstawić swoje propozycje zakupu książek do biblioteki, taką możliwość mają również nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Wyniki zostaną zebrane
 i opracowane oraz przedstawione do zaopiniowania Samorządowi Uczniowskiemu, Radzie Pedagogicznej oraz Radzie Rodziców. Głos rodziców jest dla mnie bardzo  ważny, dlatego zapraszam do dialogu i oczekuję również propozycji od Państwa, w tym celu proszę o kontakt z biblioteką szkolną.

             Zakup książek to początek naszych działań zachęcających i zapraszających do czytania. Wiele ostatnio mówi się na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Wyniki badania przedstawionego przez Bibliotekę Narodową nie napawają optymizmem. Coraz mniej osób współcześnie sięga po książkę.

            W naszej szkole, nie tylko w ramach prowadzonego programu chcemy popularyzować czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. Jednak dopiero współdziałanie szkoły oraz domu rodzinnego może zainteresować dzieci oraz młodzież czytaniem. Każdy człowiek ma wybór czytać albo nie czytać. Nasza szkoła w swoich celach dąży do tego, aby czytanie, które bywa obowiązkiem, mogło być też przyjemnością.

            I tu zaczyna się Wasza rola, drodzy Rodzice, z której nikt i nic nie może Was wyręczyć.  Uświadomienie dzieciom, że słowa drukowanego nie zastąpi film i telewizja,
a przede wszystkim, aby odkryli zalety czytania.

 Czytanie, które nie znosi trybu rozkazującego pozwala:

  • lepiej rozumieć siebie, innych i świat
  • więcej wiedzieć
  • głębiej czuć, przeżywać
  • być bliżej ludzi
  • sprawniej mówić
  • więcej widzieć wyobraźnią
  • być twórczym i otwartym
  • znaleźć źródło siły i radości.
  • szybciej zapamiętać nowe informacje
  • mieć lepsze wyniki w nauce


           Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

             O tym musimy pamiętać  my, nauczyciele, jak i Państwo – Rodzice.

                                                             Nauczyciel bibliotekarz – Dorota Krupa

                                                                                                                  

Skip to content